„Warszawa 1935 Wola” – Unikalna, filmowa rekonstrukcja dzielnicy

Jak wyglądała Wola w dwudziestoleciu międzywojennym? Zobacz odtworzone techniką cyfrową przedwojenne ulice i budowle tej szczególnej części Warszawy.

Mija właśnie sto lat od włączenia całości Woli do Warszawy – akt ten miał miejsce 8 kwietnia 1916 r. Historia dzielnicy jest jednak o wiele dłuższa. Na przełomie XIX i XX wieku prężnie rozwijał się tutaj przemysł, powstawały liczne zakłady – fabryki, elektrownie, garbarnie, przędzalnie, browary. Mieszcząca się na Woli spółka Lilpop, Rau i Loewenstein posiadająca licencję General Motors na produkcję m.in. Opli i Chevroletów, była wówczas największym zakładem przemysłowym w stolicy. Warszawska Wola w dwudziestoleciu międzywojennym tętniła życiem, stanowiąc barwną i pełną kontrastów część wyjątkowego, wielokulturowego miasta. W czasie II wojny światowej dzielnica została niemal doszczętnie zniszczona. Podczas rzezi Woli (5-7 sierpnia 1944 r.) Niemcy zamordowali kilkadziesiąt tysięcy jej mieszkańców. Wojna pozbawiła Wolę niepowtarzalnego charakteru dzielnicy przemysłowo-handlowej, którego już nigdy nie udało jej się odzyskać.

Dziś Wola, gdzie historią naznaczona jest każda ulica i skwer, znów tętni życiem i rozwija się dzięki nowym inwestycjom. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, spadkobierca i opiekun jednego z najważniejszych obiektów przemysłowej Woli – Gazowni Warszawskiej, przyczynia się do zachowania pamięci o historii tej niezwykłej części miasta. Upowszechnianie wiedzy o polskim dziedzictwie to nie tylko nasz obowiązek, ale i pasja. Czujemy się do tego tym bardziej zobligowani, iż z Wolą jesteśmy związani już od ponad 120 lat – tyle bowiem liczy historia Gazowni Warszawskiej.

Film „Warszawa 1935 Wola” jest efektem szczegółowej pracy dokumentacyjnej, wysiłku grafików i animatorów 3D, którzy podjęli się, jako jedyni na świecie, rekonstrukcji architektury i rzeczywistości Woli z okresu międzywojennego, pieczołowicie przywracając dawny widok dzielnicy.

„Warszawa 1935 Wola” uzupełnia rekonstrukcję cyfrową śródmieścia stolicy pokazanego w filmie „Warszawa 1935”, którego premiera odbyła się w 2013 r. Obecna produkcja pokazuje przede wszystkim przemysłowy charakter dzielnicy, ze szczególnym uwzględnieniem jej głównej arterii – ulicy Wolskiej, targowiska Kercelak oraz Gazowni Warszawskiej. „Warszawa 1935 Wola” to film, który urzeczywistnia działania na rzecz wspierania przez PGNiG projektów o wyjątkowym znaczeniu dla polskiej kultury.

Film „Warszawa 1935 Wola” otrzymał honorowy patronat Ministra Kultury, prof. dr. hab. Piotra Glińskiego.

Produkcja – Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Scenariusz i Reżyseria – Tomasz Gomoła

Producent Wykonawczy – Tomasz Gomoła, Newborn sp. z o.o.

Administracja – Ernest Rogalski

Kierownik Produkcji – Tomasz Gomoła

Vfx/3D Supervisor – Tomasz Gomoła

Konsultacje historyczne – Jarosław Zieliński

Muzyka – Musicloops.com, Ilya Kaplan, Guido Negraszus, Alex Khashkin

Czas: 9 min.

Emisja filmu odbędzie się 9 kwietnia 2016 r. o godz. 16.40 w programie 1 TVP.

Film będzie dostępny także od godz. 17.00, 9 kwietnia 2016 r. na stronie Fundacji Rozgrzewamy Polskie Serca: www.rozgrzewamypolskieserca.pl oraz na profilu: Facebook.com/rozgrzewamypolskieserca

 

Podziel się!

Udostępnij ten artykuł swoim znajomym!